Logo producenta drewnianych okien i drzwi CDM

Piękno na pokolenia

Suwalszczyzna

Oto widoki z naszych okien. Stąd pochodzimy – z krainy najczystszych jezior i rozległych lasów, z krainy, gdzie ostatni lądolód pozostawił niezwykłe pamiątki. Tylko tu spotykają się niezwykłe przestrzenie – pasma ziemi poprzecinane rynnami lodowcowymi i wypiętrzone w szerokie pasma wzgórza morenowe, malownicze, nizinne pojezierza i podgórskie krajobrazy.

Z miłości do drewna

Drzewa zawsze były blisko nas – dobrze znamy zapach świerków i sosen, przyjemny chłód suwalskich borów i lasów. Stąd wzięło się nasze zamiłowanie do tworzenia z drewna rzeczy pięknych. Tu biorą początek nasze okna i drzwi. Chcemy, żebyście i Wy poczuli wyjątkowość obcowania z materiałem, którym jest drewno.

Drewno zobowiązuje

Tak, drewno zobowiązuje – traktujemy to zupełnie dosłownie. Gdzie indziej moglibyśmy wytwarzać piękne drewniane okna i drzwi, jak nie pod „drewnianym dachem”? Dlatego nasza hala produkcyjna to jedyna w Polsce hala o konstrukcji drewnianej. Takie miejsce pracy inspiruje nas do tworzenia nie tylko rzeczy pięknych, ale i trwałych.

Użyj wyobraźni

Wszystko zaczyna się od Państwa pomysłu, od wyobrażenia, które my oblekamy w rzeczywistość. Tworzymy z duchem czasu – piękne, nowoczesne, funkcjonalne wzory – i cofamy go, przywracając oknom w zabytkowych budynkach ich dawny blask. Nie boimy się wyzwań – śmiałych wizji architektów, nietypowych kształtów, skomplikowanych ornamentacji. Tak powstają okna i drzwi, które są dopełnieniem piękna każdego – i nowoczesnego, i zabytkowego – budynku.

Ręcznie tworzone piękno

Praca z drewnem wymaga cierpliwości, dokładności i sprawności rąk dobrego rzemieślnika. Tylko w taki sposób może powstać coś pięknego i trwałego. W naszych oknach i drzwiach można dostrzec elementy, których nie stworzyła żadna maszyna. Ich powstanie to efekt połączenia precyzyjnej, ręcznej obróbki z dbałością o każdy detal.

Nowoczesne technologie

Nowoczesnym technologiom pozwalamy działać tam, gdzie znacznie podnoszą jakość naszych wyrobów. Posiadamy jedyny w Polsce multiskaner. Jego 'czujne oko' dostrzega i usuwa wszelkie naturalne wady drewna. Nasza fabryka jest wyposażona w nowoczesne maszyny i obrabiarki renomowanych firm. Dzięki temu otrzymujemy produkty najwyższej jakości.

Piękno na pokolenia

I w życiu, i w pracy cenimy jakość i trwałość. Według tej zasady budujemy naszą firmę; według tej zasady od 2000 roku powstają nasze okna. Pochylamy się nad każdym elementem, z którego zbudowane są nasze okna, drzwi, ogrody zimowe, fasady. Dobieramy materiały i akcesoria z myślą o ich wytrzymałości i funkcjonalności. Tworzymy stolarkę, która przetrwa przez kolejne pokolenia – piękna i trwała.

Chcesz otrzymywać informacje o produktach?

Okna drewniane produkowane przez firmę CDM mają wiele zalet, które powodują, że ich użytkowanie powinno być łatwe i przyjemne. Wyposażone są w wysokiej klasy okucia obwiedniowe, termoizolacyjny zestawy szybowy, akrylową powłokę lakierniczą o podwyższonej odporności na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Przy spełnieniu wszystkich wytycznych odnośnie montażu gwarancja producenta CDM na okna udzielana jest na okres do 5 lat. Montaż stolarki powinien być wykonywany przez wyspecjalizowane ekipy montażowe posiadające odpowiednie doświadczenie i wiedzę fachową. Poniżej przedstawiamy podstawowe etapy montażu stolarki zapewniające sprawne i prawidłowe przeprowadzanie robót montażowych:

 • sprawdzenie i przygotowanie otworu w murze,

 • ustawienie okna w otworze,

 • zamocowanie ościeżnicy w murze,

 • wykonanie izolacji wokół ościeżnicy,

 • regulacja okućSprawdzenie i przygotowanie otworu w murze


Każde wbudowywane okno powinno być wstawiane w gotowy już otwór w murze. Niedopuszczalne jest obudowywanie ościeżnicy okna murem w trakcie jego stawiania, wykorzystanie ościeżnicy jako element szalunku do wykonania nadproża ściany nad oknem. W wyniku takiego wbudowania okno jest ciasno osadzone, bez żadnych luzów, bez właściwej izolacji, a co gorsze naprężenia z konstrukcji murowej przenoszone są przez okno, powodując nieprawidłowe jego funkcjonowanie. Otwór w murze powinien być zatem szerszy o 3-4 cm od szerokości ościeżnicy (po 1-2 cm z każdej strony) oraz wyższy o 5-8 cm (1-2 cm od góry i 3-6 cm od dołu).


Kąty otworu powinny mieć 90 stopni, a przekątne nie powinny się różnić o więcej niż 1 cm, co można sprawdzić choćby za pomocą taśmy lub sznurka. Jeżeli otwór w murze jest większy od zalecanego, wówczas zużywa się bezzasadnie więcej materiału izolacyjnego, a jeżeli kąty nie są proste, może to spowodować „przekoszenie" ościeżnicy. Wszystkie powierzchnie wewnętrzne otworu powinny być w miarę gładkie, bez ubytków, a warstwa izolacji wewnętrznej powinna wystawać poza powierzchnię ściany w ościeży. Dolna powierzchnia otworu powinna być jednolita, równa, zbudowana z warstwy przewiązanego materiału, na którym stabilnie można oprzeć okno.Ustawienie okna w otworze


W celu ułatwienia manipulowania oknem w trakcie obsadzania należy zdjąć skrzydła i posługiwać się samą ościeżnicą. Dla głębokości osadzenia okna i jego progu w otworze murowym istotne jest, aby izoterma punktu rosy (10°C) dla muru przechodziła przez to okno. Tylko wówczas unikniemy zjawiska skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie okna. W murze warstwowym izolowanym wełną mineralną lub styropianem izoterma ta ograniczona jest zazwyczaj warstwą materiału izolacyjnego, dlatego też na jego wysokości (a właściwie głębokości otworu) powinno montować się okno. Po ustawieniu ościeżnicy na progu należy poziomnicą ustawić pion i poziom boków ościeżnicy i we właściwym położeniu wstępnie zaklinować. Należy pamiętać, aby odległość ościeżnicy od muru z obydwu stron była jednakowa. W ościeżach tynkowanych wskazane jest przerwanie ciągłości pomiędzy tynkiem zewnętrznym i wewnętrznym, najlepiej za pomocą warstwy izolacyjnej.Zamocowanie ościeżnicy w murze


Firma CDM zaleca mocowanie okien za pomocą systemowych kotew do montażu okien drewnianych (rys. 1). W żadnym wypadku nie należy stosować kotew montażowych od okien PCV. Kotwy mocuje się do ościeżnicy jeszcze przed jej ustawieniem w otworze, w odległości 15 cm od każdego narożnika, odstęp pomiędzy kolejnymi kotwami powinien być nie większy niż 700mm (rys. 2). Kotwy powinny być montowane w ościeżnicy wkrętami do drewna 3,5x40 mm. Po wstępnym osadzeniu ościeżnicy i jej zaklinowaniu mocujemy kotwy do muru wykorzystując w tym celu kołki rozporowe. Należy pamiętać aby każda kotwa była zamocowana do muru na dwa kołki rozporowe.Wykonanie izolacji okna


Okno drewniane charakteryzuje się izolacyjnością cieplną k =1,4 - 1,9 i wysoką szczelnością na przenikanie wody i wiatru. Chcąc te parametry zachować dla całego otworu, należy tak uszczelnić szczelinę pomiędzy ościeżnicą a murem, aby była ona odporna na przenikanie zimna i wody. W tym celu najczęściej wykorzystuje się obecnie poliuretanowe pianki montażowe, które po nałożeniu do szczeliny pęcznieją całkowicie ją uszczelniając. Istnieje w tym przypadku niebezpieczeństwo, że niewprawnie dozując ilość pianki w szczelinie można spowodować, że jej nadmiar nie znajdując ujścia na zewnątrz może odepchnąć ościeżnicę od muru, co objawia się wybrzuszeniem. Aby temu zapobiec należy przede wszystkim stosować niskorozprężne pianki poliuretanowe, a dodatkowo podczas uszczelniania drzwi balkonowych w połowie wysokości drzwi włożyć wyporę z deski zabezpieczoną tak aby nie uszkodzić ościeżnicy okna. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że pianka montażowa jest jedynie materiałem izolacyjnym i niedopuszczalne jest stosowanie jej jako jedynego materiału mocującego okno z murem.


Warstwa izolacyjna wokół ościeżnicy powinna być jednolita, bez przerw, o jednakowej grubości. Po zewnętrznej stronie wzdłuż szczeliny powinna być również wykonana warstwa izolacji przeciwwodnej, szczególnie starannie wykonana wzdłuż dolnej ramy, naroży i styku z obróbką blacharską. Materiałem do wykonania tej izolacji są kity trwałe plastyczne np. silikonowe.


Po utwardzeniu się piany poliuretanowej należy usunąć kliny trzymające ościeżnicę z boków i z góry pozostawiając kliny z dołu, ponownie sprawdzamy pion, poziom i przekątne ościeżnicy i uzupełnić otwory powstałe po usuniętych klinach pianą poliuretanową.


Firma CDM w celu uniknięcia zabrudzenia okna pianą poliuretanową zaleca oklejenie ościeżnicy papierową taśmą. Należy pamiętać, że musi to być specjalna taśma do oklejania powierzchni akrylowych, którą trzeba usunąć natychmiast po uszczelnieniu okna pianą poliuretanową.Regulacja okuć


Okna CDM wyposażone są w okucia obwiedniowe ryglujące skrzydła okienne w kilku miejscach na całym ich obwodzie i umożliwiające sterowanie jedną klamką funkcjami otwierania, uchylania okna.


Okucie obwiedniowe jest mechanizmem bardzo precyzyjnym, posiadającym jednak tolerancję kilku milimetrów na ich regulację w kilku kierunkach. W okuciach stosowanych przez firmę CDM regulacja tą dokonuje się za pomocą kluczyka imbusowego wg instrukcji regulacji okien. Na podstawie instrukcji każdy użytkownik może wykonać samodzielnie regulację okien.


Także po założeniu skrzydeł w zamontowaną ościeżnicę montażysta powinien sprawdzić prawidłowość funkcjonowania okna, nasmarować elementy okucia w miejscach wskazanych w instrukcji, a w razie potrzeby dokonać regulacji. Skrzydła okna powinny się otwierać i uchylać lekko, bez jakichkolwiek tarć i oporów, a docisk skrzydła do ościeżnicy powinien być jednakowy na całym obwodzie.Prace wykończeniowe


Autoryzowana ekipa montażowa ma za zadanie nie tylko zamontować i wyregulować okno, ale też pozostawić po sobie porządek.


W miejscach, gdzie uszkodzeniu uległ tynk wykuty np. pod kotwy, montażysta powinien umieć go naprawić. W trakcie montażu należy pamiętać, że ostatecznym zwieńczeniem nowego okna jest zamontowany pod nim parapet, nachylony w stronę przeciwną do okna. Od strony zewnętrznej trzeba pamiętać o obróbkach blacharskich wprowadzonych właściwie pod okapnik rynnowy okna, zabezpieczających mur przed zaciekaniem. Elementem estetycznym są listwy maskujące wokół okna, stosowane na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.


Potrzebne materiały i narzędzia:

 1. Jednoskładnikowa niskorozprężna pianka poliuretanowa.
 2. Taśma papierowa samoprzylepna do powierzchni akrylowych.
 3. Poziomica.
 4. Wiertarka udarowa.
 5. Kotwy do montażu.
 6. Kliny.
 7. Narzędzia do regulacji okien lub drzwi.
 8. Wkręty do drewna i kołki rozporowe.
Pielęgnacja i konserwacja drewnianych okien, drzwi i żaluzji


W trakcie budowy i montażu stolarki

Niezwłocznie po zakończeniu montażu należy sprawdzić, czy nie została uszkodzona mechanicznie powłoka lakierowa na stolarce. Wszelkie uszkodzenia należy natychmiast naprawić zgodnie z przedstawionymi poniżej zaleceniami. Jeżeli budynek ma być tynkowany lub jeżeli otynkowanie ma być usuwane przy użyciu wysoce alkalicznych detergentów, wówczas okna należy bezwzględnie zabezpieczyć folią z użyciem taśm samoprzylepnych. Należy stosować wyłącznie taśmy niskoadhezyjne, specjalnie przeznaczone do tego celu i usunąć je niezwłocznie po zakończeniu robót tynkarskich. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach powyżej 70% powoduje pęcznienie drewna i może spowodować zmiany wymiarowe stolarki. Z tego względu należy na czas budowy otwierać okna na kilka godzin dziennie i intensywnie wietrzyć pomieszczenia. Powłoki lakierowe na oknach należy czyścić wodą i łagodnym detergentem.Podczas użytkowania stolarki


 1. Czyszczenie: powierzchnię elementów drewnianych należy co najmniej 2 razy w roku gruntownie umyć czystą wodą, aby usunąć kurz, zanieczyszczenia insektami oraz podobne zabrudzenia. Zanieczyszczenia tego rodzaju mogą powodować rozwijanie się zielenic oraz grzybów.
 2. Pielęgnacja: po montażu, a potem dwa razy w roku (co ok. 6 miesięcy), ale nie w okresie mrozów, elementy drewniane pokryte powłoką malarską należy pielęgnować środkiem GORI 901.
 3. Konserwacja: oczyszczoną powierzchnię lakieru należy starannie sprawdzić pod kątem ewentualnych uszkodzeń.Więcej informacji dotyczących zasad pielęgnacji i renowacji okien drewnianych znajduje się w poniższym pliku.Każde okno już w fabryce ma odpowiednio wyregulowane okucia, a ewentualnych korekt dokonuje grupa montażowa podczas jego montażu. Przynajmniej podczas początkowego okresu eksploatacji okna nie wymagają dodatkowej regulacji przez użytkownika. Jednak nawet w oknach poprawnie użytkowanych może z czasem dojść do rozregulowania okuć, choćby z powodu naturalnego rozszerzania się i kurczenia profili okiennych latem i zimą. Najbardziej są na to narażone duże okna, ponieważ ulegają one większym odkształceniom pod wpływem zmian temperatury, a ponadto na ich okucia działa znaczne obciążenie wynikające z dużego ciężaru skrzydeł. Takie okna trzeba częściej sprawdzać i regulować.


Poniżej zamieszczamy instrukcję konserwacji i regulacji stolarki okiennej i drzwiowej naszej produkcji.Firma CDM Sp. z o.o. jako producent stolarki okiennej i drzwiowej udziela gwarancji na:


1. Stolarkę okienną:

 • konstrukcja z drewna, szyby, okucia - 5 lat; (w przypadku montażu przez autoryzowaną grupę montażystów)
 • konstrukcja z drewna, szyby, okucia - 3 lat; (w przypadku montażu bez autoryzowanej grupy montażystów)
 • powłoka malarska w kolorze kryjącym RAL - 5 lat,
 • lazur ciemny i jasny - 5 lat.


2. Pozostałe:

 • drzwi zewnętrzne (konstrukcja i powłoka lakiernicza) - 1 rok,
 • ogrody zimowe, fasady, elewacje - 1 rok,
 • parapety, rolety, listwy boazeryjne - 1 rok,
 • akcesoria zamontowane w stolarce - zamki, wkładki, klamki, samozamykacze, kontaktrony, pochwyty z zatrzaskiem - 1 rok.Szczegółowe informacje dotyczące warunków gwarancji dostępne są w poniższym pliku 'Karta gwarancyjna'


Czytasz: